Nagyoroszi – az egyik legősibb Nógrád megyei település
Nagyoroszi a rétsági kistérségben, a Börzsöny északkeleti lábánál fekszik Patak, Horpács, Borsosberény és Drégelypalánk szomszédságában. A Szlovák határtól néhány kilométerre van csupán, Budapesttől 65 km-re a 2-es számú főúton közelíthető meg.
Az egykori Oroszfalu az egyik legősibb település Nógrád megyében. Könyves Kálmán király telepítette ide a falu őslakóit Galíciából és Lodomériából. A lakosok királyi testőrök, valamint a Visegrádi fellegvár ajtónállói voltak. Az uralkodó számos kiváltságban részesítette az itteni embereket, de halála után a lakosok ezt a jogalapot elvesztették. Később küzdelmek árán, de évszázadokon keresztül sikerült visszaszerezni a korábban élvezett kiváltságokat (Róbert Károlytól, Nagy Lajostól, Zsigmondtól, Mátyástól és II. Ulászlótól, II. Lajostól, l. Ferdinándtól, II. Mátyástól, II. Ferdinándtól, I. Lipóttól).
A Szentendrei-szigeten található Kisoroszi lakói Nagyorosziból költöztek el a szigetre, hogy a Visegrádi palotában ellátandó ajtónállói feladataikat könnyebben elvégezhessék. A közeli Nógrád vára elfoglalásakor a törökök feldúlták Nagyoroszit, de a veszély elmúltával gyors fejlődésnek indult és a megye leggazdagabb települése lett.
1719-ben III. Károly király Stahremberg Tamás alsó-ausztriai helytartónak adományozta Nagyoroszit, később a gróf özvegye zálogjogon átadta gróf Keglevich Károlynak, majd 1845-ben a gróf Berchtold családra szállott az uradalom.
Az 1848-49-es szabadságharc során több alkalommal is szerepet kapott a hadi felvonulások útjában lévő község. A Berchtoldok egészen 1945-ig voltak tulajdonosok Nagyorosziban, és birtokukat jól működő gazdasággá fejlesztették.
A XX. század elején a többnyire iparos emberek lakta Nagyorosziban elkészült a vasútvonal. 1950-2004 között a településen légvédelmi katonai alakulat működött, ennek kiszolgálására épült a falu központjában a lakótelep.
Jelenleg 2110 fő él a 40,03 km2-es börzsönyi területen. A lakosság megőrizte Nagyoroszi szellemi és kulturális hagyományait és vendégszeretetét.
A községben gyönyörű látnivaló még többek között a barokk stílusú római katolikus templom, és a Szentháromság szobor.
Szeretettel várunk mindenkit, akik kedvelik a csodálatos természet adta lehetőségeket, a festői szépségű környezetet. Az ide látogatók túrázhatnak a Drégelyvárhoz, vagy kirándulhatnak az erdőkben is.
Kérdésed van?
Írj nekünk!
Tedd fel kérdéseidet. Igyekszünk a lehető leghamarabb választ adni, hogy megkönnyítsük döntésedet.
Szívesen vesszük, ha megírod véleményed és javaslataidat is.